Topraklı Priz

TOPRAKLI PRİZ NEDİR ?

 

Priz kelimesi dil hazinemize Fransızca'dan girmiştir. Fransızca'da tam olarak “Prise”, İngilizce'de ise “Socket” dir. Elektrikli araç ve gereçleri, elektrik enerjisine bağlamaya yarayan gerecin kelime adıdır. Prizde ayrıca, prize takılan araç ve gereçlerin kaçak akımını engelleyen topraklama hattının bulunması, prize topraklı sıfatını kazandırır.

Evlerde kullanılan Priz ve Topraklı Prizler de kullanıldığı ülkeye göre değişik formlara sahiptir.

Dünya ülkelerinde kulllanılan Priz tipleri şu şekildedir,

 

DÜNYA ÜLKELERİ PRİZ ÇEŞİTLERİ

 

Tip A NEMA 1-15 ( 2 Kutuplu )

Tip B NEMA 5-15 ( 3 Kutuplu )

Tip C Euro Prizi ( CEE7/16 )

Tip D (BS 546 5A)

Tip E ( CEE 7/5 )

Tip F (CEE 7/4) Euro Topraklı Prizi

Tip G (BS 1363)

Tip H ( SI-32 )

Tip I (AS 3112)

Tip J ( SEV 1011)

Tip K ( DS60884-2-D1)

Türkiyede kullanılan Topraklı Priz formu C Tipi Euro Prizi, F Tipi Schuko Topraklı Prizleridir.

Ülkemizde Kullanılan Topraklı Priz Montajı - Nasıl Bağlanır ?

 

F Tipi Topraklı Prizin 3 adet kablo bağlantı girişi bulunmaktadır. Kablo bağlantı mekanızmaları üreticiden üreticiye Vidalı Montaj ve Yaylı Montaj ( hızlı montaj ) olmak üzere değişmektedir.

Topraklı prizlerde mevcut olan 3 bağlantı ve kablo renkleri,

 

L = Faz ( Siyah veya Kahverengi )

N = Nötr ( Mavi )

PE = Topraklama ( Sarı-Yeşil )

şeklindedir.

Bazı Topraklı Prizlerde bu bağlantı noktaları geçişlidir; bağlantı yaptığınız hattı, başka bir prize aktarmak için kullanılır.

 

  Topraklı Priz Çeşitleri


 •  

  Vidalı Montaj

   


  Vidalı Montaja sahip olan Topraklı Prizler, adından da anlaşıldığı gibi, prizin kablo bağlantı noktaları vida ile montaj edilir.Vidalı Montaj, Yaylı montaj ( Hızlı Montaj ) sistemine göre daha fazla zahmet gerektirir. Avantajı; daha sağlıklı ve sağlam, dezavantajı ise; daha fazla iş gücüne ve zamana kaybına neden olmasıdır. Bu yüzden tesisatcılar tarafından tercih edilmemektedir.

 •  

  Yaylı Montaj

   


  Yaylı Montaj ( Hızlı Montaj ), günümüzde topraklı priz üreticilerinin hemen hemen hepsinin üretiminde mevcuttur. Yaylı Montaj ürünleri tesisatçılar tarafından tercih edilen ürünlerdir. Tesisatçı, yaylı montaj ürün ile zamandan ve işten tasarruf eder. Dezavantajı ise, ürünlerin yüksek akım gücü kullanılan yerlerde ( çamaşır makinesi gibi ), hızlı bağlantı yaylarının bu akımdan dolayı kabloyu tutma özelliğini kaybetmesidir.

   

  Topraklı Priz Çeşitleri Ve Modelleri, ( Sıva Altı )

   


  Topraklı Priz günümüzde üç ayrı çeşide ayrılır,

  1. Topraklı Priz

  2. Çocuk Korumalı Topraklı Priz

  3. Kapaklı Topraklı Priz


 •  

  Topraklı Priz,

   


  Topraklı Priz, topraklama hattı gerektiren araç ve gereçler için şarttır. Topraklama hattı gerektiren araç ve gereçlerin topraklaması olmayan prizlerde kullanılması, elektrik çarpmalarına sebep olur; tehlikelidir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

 •  

  Çocuk Korumalı Topraklı Priz,

   


  Çocuklara daha güvenli ortamlar yaratabilmek için Çocuk korumalı topraklı priz tavsiye edilir. Çocuk Korumalı Topraklı Prizlerin, priz girişinde bulunan mekanizması çocukları korur ve güvenli ortamlar oluşturur.  Teknik olarak; Çocuk Korumalı Topraklı Prizlerde bulunan çift taraflı birbirine bağımlı olan pimler aynı anda fiziksel baskıya uğramadıkça açılmaz. Bu sayede bir pime uygulanan baskı elektrik temasını engeller. Normal Topraklı Priz ile arasındaki fark, bu pimlerin fiş ucunun takıldığı yerde bulunması, yani priz deliklerinin kapalı olmasıdır. Çocuk koruma mekanizması genelde kırmızı renkte olur.

 •  

  Kapaklı Topraklı Priz,

   


  Prizlerin, mutfak tezgahlarının üstünde, lavabo aynalarının yanında ve birçok su ile teması mümkün olabilecek yerlerde kullanılabilir. Kapaklı Topraklı Prizler, adından da anlaşıldığı gibi kapaklıdır; %100 su geçirmez özelliğine sahip değildir.

  IP65 ve daha yüksek standarda sahip olan Kapaklı Prizler, nemli yerlerde suya karşı yeterli koruma sağlar. IP65 ürünleri dış mekanlarda da kullanılabilir. IP65 özelliği olan bu ürünler, se ve nem geçirmeyen özel contalara sahiptir. Ülkemizde genellikle Kapaklı Prizlerin sıva altı modeli IP65 standardında üretilmemektedir. IP65 özelliğine sahip ürünler, daha çok dış mekanlarda kullanıldığı için, sıva üstü modeller için üretilir.

 

TOPRAKLI PRİZ SERİLERİMİZ

 

 

  Anahtar Priz serisi modaflat online

Topraklı Priz

EL-Bİ Anahtar ve Prizleri uygun fiyatlara elektriksan.com`da . Turn on the Life. Colorline, Silverline, White

Kampanyalar

Dizayn Anahtarlar | Topraklı Prizler

Farbkombination Schalterserie Tuna

Renkli Prizlerle....

Tuna Anahtar Priz serisinde ara çerçeveleri kolay ve hızlı şekilde degiştirebilimisiniz. Oda duvarlarınızın rengine veya mobilyanızın rengine uygun olarak Tuna serisi ile dizayne edin. Tuna Serisi, iki ayrı anahtarı değişik renklerde dizayne edebilme imkanı sunar.

Tüm Anahtar Priz serilerimiz, inceleyin.

Steckdosenrahmen in blau

Zena Colorline

Tuna renkli ara çerçevelerde olduğu gibi Zena Colorline serisinde Pastel renkler ile farklılık yaratın.
Zena serisinde beyaz Prizlerde sadece renkli çerçeve kullanarak mekan dizaynını değiştirebilirsiniz. Tekli çerçeveden 6lı çerçeveye kadarö toplamda 7 renk seçenegiyle Zena Colorline ile gökkuşağını evinize getirin. Renklerin tüm enerjisi ile küçük detaylardan büyük mutluluklar keşfedin. Soğuk ve sıcak renklerin birlikteliği ile renklerin dünyasını keşfederek hayata farklı bakın.
 

Aufputzsteckdosen Feuchtraum IP65

Nemliyer Sıvaüstü Prizler

Eva Anahtar Priz serisinin ürün gamı tamamen sıva üstü ve nemliyere uygundur. IP65 özelliği ile nemliyer ve dış mekanlarda yüksek güvenlik. Prizlerin tamamı kapaklıdır. Kapakların stili ve şıklığı ile İş yerlerinde, Garajlarda, Bahçelerde her türlü dış mekanda uyum sağlar. her türlü mekana uyum sağlar.

Antibakterielle Schalterserie

Zena Antibakteriyel

Bakterilerden korunun...

Anahtar ve Prizler halka açık mekanlarda da kullanılmaktadır. Bu sayede bakteriler herkesin ulaşabilecegi anahtarlarda üremektedir. EL-Bİ Zena Antibakteriyel serisinin ürünleri, ürün hammaddesinde bulunan gümüş iyonlar sayesinde bakteri barındırmaz.  Bu sayede hijyen gereken mekanlarda Zena Antibakteriyel serisi en iyi seçiminiz olacaktır.

Antibakterielle Schalterserie

Nesilden nesile...

Zena Platin - Anahtar Priz serisi ile mekanlara daha fazla değer katabilir, mimarinin en üst seviyesinde evlerinizi işyerlerinizi donatabilirsiniz. Zena Platinde aynen Colorline serisinde olduğu gibi 7 değişik renk seçeneği ve 1-6 lı çerçeve arasında seçim yapabilirsiniz.

 

Tüm ürünlerimizi yakında sitemizden satın alabilir, ürünler hakkında bilgi edinebilir, kalifiye personelimizden bilgi alabilirsiniz. Sitemiz şu an yapım aşamasındadır bu yüzden yapım aşaması sürecinde sitemizden ürün satın alınması engellenmiştir. Teknik nedenlerden dolayı ürünler satışa sunulmuş dahi olsa ürünleri kasada ödeyemezsiniz ve bu yüzden tarafımızdan kargosu yapılmaz.

Wiki detay sitesine ulaşmak için tr.wikipedia.org/wiki/Priz

Geri

2. TAB
test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde test izgara tab 1in icinde

1
2
3
4
5
6
7
8
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
ende
3. TAB
4. TAB
İnternasyonal Zertifikaları

Kampanya ve Duyurularımızdan haberdar olmak istermisiniz.

Müşteri Hizmetleri

0 2222 333 11 11

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!